Emirdağ Hava Durumu

EMIRDAG

Kullanıcılar
1
Makaleler
264
Makale Görünüm Sayısı
454386

AK Parti Emirdağ İlçe Başkanı Serkan Koyuncu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın açıkladığı köyüne geri dönen çiftçi ailelere damızlık koyun verilmesi projesini önemsediklerini belirtti.

Emirdağ İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürü ile bakanlığın projesinin Emirdağ’da nasıl etkin kullanabileceklerini değerlendiren AK Parti İlçe Başkanı Koyuncu, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Eşref Fakıbaba, köyden şehre gidişi önlemeyi ve köye geri dönüş sağlamayı amaçlayan bir projeyle ilgili açıklama yaptı. Şehirden köye dönen her bir aileye 300 tane damızlık koyun verileceğini; 300 damızlık koyunu alanlara ayrıca asgari ücret ödeneceğini ve sigortasının da yapılacağını söyledi. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onunda karşılanacağını ve sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alınacağını açıkladı. Türkiye’de hayvancılığı eski günlerine döndürecek bir çalışma olarak görüyoruz. Ayrıca Emirdağ Yaylalarında ve köylerimizde yeni projeler ile mera ıslah çalışmalarının daha da artması için; İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüzü makamında ziyaret ederek yapılacak projeler üzerinde incelemelerde bulunduk. Hayata geçecek bu projeler ile İlçemizde hayvan varlığı sayısını artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bakan Fakıbaba konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti : “Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. 

Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210.000 lira eder.

‘YAVRULARI BİZE SATABİLİRLER’

Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.”

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile